Dobry kryminał nie jest zły

Wpis

wtorek, 05 sierpnia 2014

"Sprawa rezolutnej rozwódki"

Wydawać się może, że są wręcz dwie rezolutne rozwódki w tej sprawie. Dwa były także rewolwery zakupione przez ofiarę – byłego męża obu kobiet. Jednak narzędzie zbrodni jest tylko jedno i tylko jedna osoba pociągnęła za spust.

 

Perry Mason nie przypuszczał, że pewna „mała zagadka”, jaką pewnego popołudnia usiłowały rozwiązać pracujące u niego panie - Della Street i recepcjonistka Gertie – zmieni się w poważną i zawiłą sprawę, w której reprezentował będzie kobietę oskarżoną o morderstwo. Podczas nieobecności Perry’ego Masona oraz Delli Street do biura adwokata przyszła kobieta przedstawiająca się jako Adelle Hastings i zażądała możliwie jak najszybszego widzenia się z Masonem. Kobieta była wyraźnie zdenerwowana, twierdziła, że jej życie jest zagrożone i chciała prosić słynnego prawnika o pomoc i opiekę. Niestety, nie poczekała do jego przybycia – w pewnym momencie powiadomiła recepcjonistkę, że wróci za kilka minut, po czym wyszła i nie pojawiła się ponownie. Pozostawiła za to materialny ślad swojej obecności – mniej lub bardziej celowo zapomnianą torebkę. Della i Gertie zastanawiały się, gdzie znikła niedoszła klientka i czy planuje powrót, tymczasem Perry’ego Masona bardziej zainteresowała jej torebka. W związku z tym, iż pozostawianie torebek bez opieki przez kobiety to dosyć niecodzienna sprawa, Mason zdecydował się na zbadanie jej zawartości. Po stwierdzeniu, iż znajduje się w niej broń, której używano całkiem niedawno, adwokat postanowił udać się do mieszkania Adelle Hastings wraz z Dellą, by sprawdzić, czy tajemnicza klientka faktycznie jest w niebezpieczeństwie. Jakież było ich zdziwienie, gdy po szybkim locie z Los Angeles do Las Vegas wyczarterowanym samolotem okazało się, że Adelle nie tylko przebywa jak gdyby nigdy nic w swoim mieszkaniu, lecz jeszcze stanowczo twierdzi, że nie była tego dnia w biurze Masona, a torebkę, która w rzeczywistości należy do niej, skradziono jej z samochodu w Los Angeles, gdzie zjawiła się z wizytą u byłego męża. Perry Mason szybko wyczuł, co się święci i podjął kilka niezbędnych środków ostrożności, mających na celu uchronić Adelle Hastings i jego samego przed poważnymi zarzutami. Jednak gdy okazało się, że były mąż Adelle został zastrzelony, nie udało się zapobiec postawieniu jej w stan oskarżenia.

W wydanej po raz pierwszy w 1964 roku powieści „Sprawa rezolutnej rozwódki” Perry Mason broni Adelle Hastings – kobiety oskarżonej o zamordowanie byłego męża. Jednocześnie adwokat sam wzbudza podejrzenia i niechęć ze strony oskarżycieli, gdy okazuje się, iż prawdopodobne narzędzie zbrodni pozostawało przez pewien czas w jego biurze i nie od razu śledczym udało się je odzyskać, mimo dobrych intencji i chęci współpracy wyrażonej przez Masona. W toku sprawy wyjdzie na jaw, iż jeszcze jedna kobieta uważa siebie za panią Hastings, a kontakt z Masonem nawiąże prowadzący dziwną grę pełnomocnik zamordowanego.

Perry Mason trafnie przeczuwa, że morderstwo miało miejsce, zanim jeszcze ten fakt wyjdzie na jaw. Przy założeniu, że Adelle Hastings mówi prawdę i w rzeczywistości to nie ona zjawiła się w jego biurze, próbuje on uprzedzić nieuchronnie nadciągającą lawinę wydarzeń. Uda mu się między innymi doprowadzić do niezwykłej konfrontacji we własnym biurze i pozyskać wiele cennych informacji dzięki pracy Paula Drake’a, ale sprawa i tak będzie miała swój finał na sądowej. Adwokat zmaga się z faktem, iż jego klienci nie wszystko mu mówią, pojawiają się nowe osoby posiadające kolejne informacje, a kwestia drugiej pani Hastings pozornie skomplikuje wszystko jeszcze bardziej. Oskarżenie jest pewne swego, a wszelkie nietypowe prośby czy nieszablonowe pytania zadawane przez Masona uznawane są za „kolejne przedstawienie, zwykłe kuglarskie sztuczki” lub „dalszy ciąg finezyjnie opracowanych wykrętów”. Tymczasem za ich pomocą adwokat nie tylko sam siebie upewni, co do prawidłowości wyciąganych przez siebie wniosków, ale także przekona sędziego do konieczności zaordynowania prokuratorowi zbadania pewnego aspektu tej sprawy. Perry Mason będzie więc działał w tej sprawie dwutorowo – uprzedzając ruchy nieznanego sobie przeciwnika przed aresztowaniem pani Hastings oraz stosując odpowiednie i czasem nietypowe metody przesłuchiwania świadków na sali sądowej. Łączne efekty działań adwokata pozwolą na ustalenie śledczym właściwego przebiegu wydarzeń, a prokuratorowi na prawidłowe formułowanie zarzutów. Powieść oczywiście cechuje się wieloma elementami podobnymi do pojawiających się w toku innych spraw Perry’ego Masona, ale mimo to w kilku momentach może zaskoczyć czytelnika, a jej specyficzny klimat, klasyczne amerykańskie tło, błyskotliwe dialogi i wartka, niedająca zbyt wiele czasu do namysłu akcja, sprawiają, że czas jej poświęcony nie będzie czasem straconym.

2014/08/05 00:55:35

Szczegóły wpisu

Tagi:
Autor(ka):
letniewino
Czas publikacji:
wtorek, 05 sierpnia 2014 00:55

Polecane wpisy