Dobry kryminał nie jest zły

Wpis

środa, 25 lutego 2015

"Nemezis"

Panna Marple została wysłana na poszukiwanie sprawiedliwości w dosyć nietypowych okolicznościach – zlecenie wyjaśnienia sprawy, zgodnie z życzeniem zleceniodawcy, dociera do niej po jego śmierci, dotyczy „pewnego morderstwa”, brak jest jakichkolwiek szczegółów, a starsza pani musi poruszać się zupełnie po omacku. Czy wrodzona umiejętność wyczuwania zła wystarczy, by rozwikłać tę niezwykłą zagadkę?

 

Panna Marple oddawała się rytuałowi przeglądania codziennej prasy, gdy jej uwagę zwrócił rejestr zgonów. Słusznie mniemając, że w jej wieku więcej znajomych nazwisk odnajdzie się w nekrologach, niż w informacjach o ślubach i narodzinach („Gdyby rodzące się dzieci rejestrowano jako wnuczęta, istniałaby jakaś szansa sympatycznego skojarzenia”), dosyć wnikliwie przeanalizowała listę zmarłych. Zatrzymała się dłużej przy nazwisku Rafiel, które wydało jej się znane. Po dłuższej chwili zorientowała się, iż nie tylko miała okazję poznać zmarłego osobiście, lecz także wspólnie podjęli oni pewne działania podczas egzotycznej wycieczki… Wzmianka o jego zgonie przywołała niezwykłe wspomnienia. Tydzień później okazało się, iż śmierć pana Rafiela będzie miała dla panny Marple także bardziej praktyczne i daleko idące konsekwencje…

W wydanej po raz pierwszy w 1971 roku powieści „Nemezis” Agatha Christie za punkt wyjścia akcji obiera niezwykłe życzenie umierającego człowieka. Jest ono nietypowe nie tylko dlatego, iż dociera do panny Marple niejako zza światów. Zleceniodawca nie pozostawił błyskotliwej starszej pani zbyt wielu wskazówek, skazując ją na zdanie się w zdecydowanej większości na własną domyślność i intuicję.

Panna Marple nie zostanie oczywiście całkowicie pozostawiona sama sobie i zmuszona do domyślania się prawdy poprzez dedukcję prowadzoną zupełnie bez żadnych punktów zaczepienia we własnym fotelu. Pan Rafiel przed śmiercią zadbał o to, by znalazła się we właściwym miejscu i spotkała wyselekcjonowane przez niego osoby. Jednak nawet w liście, który napisał jej osobiście, bardzo pilnował się, by nie zdradzać szczegółów sprawy – kto mógłby być mordercą, kto był lub będzie ofiarą. Decyzję swoją motywował faktem, iż nie chciał niczego sugerować i w żaden sposób wpływać na jej własne ustalenia. W pełni ufał jej osądom, intuicji i silnemu poczuciu sprawiedliwości. Panna Marple pojedzie w pewną podróż, w trakcie której usłyszy tragiczną historię, spotka osoby bezpośrednio nią dotknięte, przekona się, iż niebezpieczeństwo jest wciąż aktualne. Jak to w historiach z panną Marple często bywa, ludzkie dramaty, tragedie i zbrodnie są wynikiem wielkich, skrajnych, niedających nad sobą zapanować emocji, z których do najbardziej wyniszczających należy… miłość. Jedna z osób zorientowanych w sprawie mówi wprost, że przyczyną pewnej śmierci była właśnie miłość… Czy faktycznie można kogoś kochać tak mocno, by w imię tej miłości stać się wielokrotnym zabójcą?

„Nemezis” to przedostatnia powieść z panną Marple. Czuć w niej mocno istotę ludzkiego przemijania, mimo iż nie ona jest tutaj na pierwszym planie. Już sam fakt, że akcję rozpoczyna zlecenie zza światów, sporządzone przez chorego człowieka tuż przed jego śmiercią, symbolizuje sposób, w jaki do odejścia przygotowują się osoby w pełni jego świadome i jak starają się zamknąć trapiące ich za życia sprawy. Także starsza pani jest w pełni świadoma upływającego czasu, własnych niemocy, pogarszającego się stanu fizycznego, nieuchronności śmierci. Jednak Agatha Christie przemyca także inną prawdę - umierają nie tylko ludzie starsi i chorzy. Każdego z nas czeka koniec ziemskiego życia, niezależnie od tego, co według nas stanie się z nami potem. Warto zastanowić się nad słowami jednej z uczestniczek wycieczki, która na stwierdzenie panny Marple, że w jej wieku każdą przedwczesną śmierć uważa się za wielką stratę, odpowiada iż każde życie traktuje jak zamkniętą całość, niezależnie od jego długości.

2015/02/25 22:55:44

Szczegóły wpisu

Tagi:
Autor(ka):
letniewino
Czas publikacji:
środa, 25 lutego 2015 22:55

Polecane wpisy